KPSS Tercihleri Ne Zaman?

kpss tercihleri ne zaman yapılacak

KPSS Tercihleri Ne Zaman?

Devlet memuru olmak isteyenlerin girdikleri KPSS sonuçları açıklandıktan sonra tercih süreci başlamaktadır. Adayların bu süreci kaçırmaması, aldıkları puanın ve dolayısıyla da verdikleri emeklerin boşa gitmemesi adına son derece önemlidir. Tercih zamanı kaçırıldığında, çok büyük bir fırsat geri tepilmiş olacaktır. Bundan dolayı adayların, KPSS tercih zamanını takip etmesi gerekir.

Bilindiği gibi 2018 yılı içerisinde KPSS tercihleri yapıldı. Fakat açıklanan kontenjanların tamamı dolmadığı için adaylara ikinci bir hak verilmiştir. 2018/2 KPSS tercihleri ile söz konusu kontenjanlar için tekrar tercihler alınacak ve böylece bütün kontenjanlar doldurulmuş olacaktır.

2018/2 KPSS Tercihleri ve Yerleştirilme Süreci

KPSS 2018/2 tercihler, ÖSYM tarafından açıklanan takvime göre yapılacak. Bu takvime göre adayların 11 Aralık ile 20 Aralık tarihlerinde arasında tercihleri alınacaktır. Ayrıca tercih dönemine dair bilgilerin olduğu kılavuz yine bu dönemde yayımlanacak ve adayların aklındaki bütün sorulara bu şekilde cevap verilmiş olacaktır.

Tercih yapıldıktan sonra ise yerleştirme süreci başlayacak ve adaylar tercihlerine puan üstünlüğüne göre yerleşecektir. Tercihler alındıktan sonra sistem tarafından adayların puan üstünlüğüne göre sıralaması yapılacak ve yerleştirme böyle başlayacaktır. Yukarıdan aşağıya doğru sistem tarafından yapılacak olan bu işlem, son kontenjan dolana kadar devam edecektir. Böylece bütün kontenjanlar dolacak ve diğer adaylar herhangi bir yere yerleştirilmeyecektir.

Yerleştirme sürecinde eğer adaylar aynı yeri tercih eder ve puanları da aynı olursa bu defa sistem tarafından daha önce mezun olana öncelik verilecektir. Eğer burada da bir eşitlik durumu söz konusuysa bu defada adayların yaşları dikkate alınacaktır. Yaşı büyük olan adaya öncelik verilecek tercihine yerleşmesi sağlanacaktır.

2019 Yılında KPSS ile Alım Yapılacak Mı?

Devlet memuru olmak isteyenler, 2019 yılında merkezi atama olup olmayacağını merak etmeye başladı. Her yıl farklı rakamlarda yapılan alımların 2019 yılı içerisinde de sürmesi bekleniyor. 2018 yılı sonunda yapılacak olan bütçe görüşmelerinde bu durum çok daha net bir şekilde açıklanacaktır. Bütçeden bu alımlar için ayrılacak olan pay, alım sayısının net olmasa dahi tahmini olarak belirlenmesine neden olacaktır.

Alımlar için yapılacak tercihlerde, adayların sağlaması gereken bazı şartlar vardır. Dolayısıyla herkesin bu alımlar için başvuru yapması mümkün değildir. Şartların bir kısmı genel iken yani bütün adaylar için geçerli iken diğer kısmı ise sadece alım yapılan bölümlere özeldir. Genel olarak istenen şartlar şu şekildedir:

 • T.C. Vatandaşı olma
 • Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olma
 • Yerleştirme sonrasında yapılacak olan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından sorun yaşamama
 • Erkek adayların askerliği yapmış ya da tecil ettirmiş olmaları
 • 18 yaşını doldurmuş olma.

Bu şartları sağlayan adayların, tercih edecekleri bölüme bağlı olarak farklı şartları sağlamaları gerekebilir. Bu husus, yayımlanacak olan kılavuzda çok daha net bir şekilde görülecektir.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

14 Temmuz 2019

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
 • DGS başvuruları ne zaman 2019 DGS Başvuruları nasıl yapılır 2019

  DGS başvuruları ne zaman 2019 DGS Başvuruları nasıl yapılır 2019 Dikey geçiş sınavı ile ilgili başvuruların alınması işlemleri 26 Nisan tarihi ile ba... Devamını Oku

 • KPSS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır? Puan hesapla

  KPSS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır   KPSS yaklaşıyor öğrenciler durmaksızın denemeler ve testler çözerek puanlarını hesaplıyor. Çalışma maratonun... Devamını Oku

 • 2019 ÖABT Ne Zaman?

  2019 ÖABT Ne Zaman?, Kpss ÖABT Sınavı Ne zaman   Öğretmen adaylarına müjde ÖABT ne zaman? Sorusu cevap buldu. Yapılan son açıklamaya göre Öğretm... Devamını Oku

 • KPSS Merkezi Atama Tarihleri 2019 Ne Zaman?

  KPSS Merkezi Atama Tarihleri 2019 2019 yılı içerisinde kpss puanı ile yapılacak olan merkezi atama tarihleri için tarihler açıklandı. 1. merkezi atam... Devamını Oku

KATEGORİLER